TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Monografia badacza z W13 wydana przez Taylor&Francis Group

Data: 30.04.2024 Kategoria: książki/publikacje, Wydział Matematyki

wieslaw_dudek_publikacja.jpg

Praca dr. hab. Wiesława Dudka, prof. uczelni z Wydziału Matematyki została opublikowana przez prestiżowe wydawnictwo Taylor&Francis Group. Monografia poświęcona jest algebrom, które są uogólnieniem klasycznych grup i ich zastosowaniom.

„Polyadic groups” (Grupy poliadyczne) to pierwsza z trzech zamówionych przez wydawcę (Taylor and Francis Group) monografii poświęconych takim algebrom. 

Zdjęcie okładki książki

Wydawnictwo Taylor and Francis Group znajduje się na drugim (najwyższym) poziomie wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe. Oznacza to, że takie monografie otrzymują największą liczbę punktów – 200 (a w przypadku nauk społecznych, humanistycznych i teologicznych – 300).

– To pierwsza tego typu publikacja zawierająca usystematyzowany zbiór rezultatów otrzymanych przez wielu autorów i inspirowanych różnymi potrzebami – mówi naukowiec z W13.

Warto podkreślić, że część tych rezultatów była publikowana w rosyjskich czasopismach, niedostępnych autorom z krajów zachodnich. Monografia prof. Dudka przybliża te rezultaty, ujednolica terminologię oraz podaje nowe dowody wielu twierdzeń.

Druga część monografii ukaże się latem 2025 r., a trzecia planowana jest na koniec 2026 r.

Grupy poliadyczne (nazywane też grupami n-arnymi) to zbiory z zadaną na nich jedną funkcją o n>2 zmiennych spełniającą dwa proste warunki, które w przypadku n=2 dają klasyczną grupę. – Algebrami tego typu zajmowali się tak wybitni matematycy, jak Emma Noether i Emil Post – wyjaśnia prof. Wiesław Dudek. – A pewien wkład w ich tworzenie miał też słynny polski matematyk Stefan Banach.

Algebry n-arne, znalazły zastosowanie między innymi w geometrii różniczkowej (grudy Vagnera) i geometrii afinicznej oraz w teorii automatów. – W ostatnich latach grupy poliadyczne znalazły szerokie zastosowanie w teorii deformacji równań Yanga-Baxtera, w n-Lie algebrach oraz w mechanice Nambu (nawias Poisona) – mówi prof. Dudek.

Zdjęcie prof. Wiesława DudkaProf. Wiesław Dudek pracuje w Katedrze Matematyki na W13. Jego zainteresowania naukowe to algebry n-arne i zastosowanie zbiorów rozmytych (fuzzy sets) w ekonomii oraz teorii zarządzania procesami przemysłowymi. Jest autorem i współautorem ok. 200 publikacji w specjalistycznych czasopismach o międzynarodowym zasięgu (wg bazy Scopus ma on ponad 2 300 cytowań i indeks Hirscha-25, baza ResearchGate podaje ponad 4 900 cytowań i indeks  - 36).

Do tej pory ukazały się dwie inne monografie, których był współautorem: „Algebras of multiplace functions” (współautor V.S. Trokhimenko, wydawnictwo De Gruyter, 2012) oraz „Graphs for the analysis of bipolar fuzzy information” (współautorzy M. Akram oraz M. Sarwar, wydawnictwo Springer, 2020). 

Dudek W. Polyadic groups. Boca Raton: CRC Press/Taylor & Francis Group, cop. 2024. 424 s.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję